ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հոկտեմբերի 14-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Շվեդիայի Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Պատրիկ Սվենսոնին:
Ողջունելով դեսպանին՝ ԱԺ նախագահն ընդգծել է, որ Շվեդիան Հայաստանի համար կարեւոր եւ վստահելի գործընկերներից է:
ԱԺ նախագահն անդրադարձել է տարբեր միջազգային խորհրդարանական հարթակներում երկու երկրների պատվիրակությունների միջեւ առկա սերտ եւ արդյունավետ համագործակցությանը:
Խոսելով Հայաստան-Շվեդիա համագործակցությունից՝ Ալեն Սիմոնյանը բարձր է գնահատել բարեկամ երկրի աջակցությունը Հայաստանում ընթացող ժողովրդավարական գործընթացներին, ինչպես նաեւ արժեւորել մի շարք ոլորտների զարգացման գործում Շվեդիայի կառավարության ցուցաբերած ֆինանսական աջակցությունը:
Երկկողմ համագործակցության համատեքստում ԱԺ նախագահը փաստել է, որ Հայաստանի համար կարեւոր է Շվեդիայի հետ փոխգործակցությունը նաեւ Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների ձեւաչափում:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Պատրիկ Սվենսոնը կարեւորել է երկկողմ խորհրդարանական կապերի զարգացումը, բազմոլորտ համագործակցության ընդլայնումը:

On October 14, the RA NA President Alen Simonyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of Sweden to the Republic of Armenia Patrik Svensson .
Welcoming the Ambassador, the NA President has underlined that Sweden is one of the important and trustworthy partners for Armenia.
The NA President touched upon the close and effective cooperation existing between the delegations of two countries on the different international parliamentary platforms.
Speaking about Armenia-Sweden cooperation, Alen Simonyan highly assessed the support of the friendly country in the democratic processes going on in Armenia, as well as valued the financial assistance shown by the Government of Sweden in the development of a number of spheres.
In the context of bilateral cooperation, the NA President has affirmed that the cooperation with Sweden is important also in the format of Armenia-European Union relations.
Thanking the NA President for the reception Patrik Svensson highlighted the development of the bilateral parliamentary ties and the expansion of cooperation in many spheres.